הונאות בוייטנאם ואיך להתגונן

הקדמה

מהנסיון האישי שלי, וייטנאם יותר בעייתית בנושא לעומת תאילנד. רוב ההונאות שחוויתי בוייטנאם אומנם היו קלות (כמו לא להחזיר עודף מדויק) אבל גם עברתי משהו לא נחמד ביעד המפורסם Halong Bay, אני מספר על כך בהמשך.
כפי שאתה יכול לדמיין קיימים אינסוף וריאצות של הונאות והחדשות הטובות הן ש- ״לא נולדת אתמול״ וקיימים הונאות גם בישראל, במידה מסוימת והאינסטיקנטים הטובים שלך יכולים לפעול גם בוייטנאם.
בעמוד הזה, אני רוצה להתרכז באיך להזהר ואיך לא ליפול קורבן להונאה בוייטנאם.

הדרכון שלך

לבתי המלון בווייטנאם יש הרגל רע, לרצות לשמור את הדרכון בקבלה (לפחות בחלק מהמלונות החסכוניים). גם אם אתה שוכר אופנוע, הם רוצים את הדרכון שלך, אבל זה כבר סיפור אחר.
זה בהתחלה יכול להשמע כרעיון טוב, כי כך הדרכון בטוח מגניבה ואובדן, אבל בוייטנאם זה לא רעיון טוב.
כאשר אתה נמצא בארץ זרה ומישהו מחזיק את הדרכון שלך, אתה שבוי שלו. אתה לא יכול לעזוב את המדינה ללא דרכון. אם המלון יחליט לעשות הונאה, כמו למשל לטעון שאתה צריך לשלם יותר על החדר במלון כי הוא מיוחד באופן כלשהו, אתה תהיה תחת הרבה לחץ, כאשר הם מחזיקים את הדרכון שלך.
ההונאה שעברתי ב- Halong Bay, הייתה אפשרית בעיקר כי הם החזיקו את הדרכון שלי.
הפתרון לנושא הדרכון :
שלם את החדר למפרע וכך תוכל להחזיק את הדרכון. אתה לא חייב לשלם את כל הסכום מראש, אפשר גם יום ביומו.
בתאילנד למשל, לא נהוג לשמור את הדרכון של הלקוחות וכך גם במדינות אחרות ואני לא רואה סיבה שזה צריך להיות כך בוייטנאם. איש מצחיק בקבלה של המלון ענה לי שהם עושים זאת כי יש הרבה הונאות מצד הלקוחות.
דרך אגב : כאשר מחליפים מטבע בעיר, צריך להראות את הדרכון. זוהי עוד סיבה לשמור את הדרכון איתך.

היה זהיר בוייטנאם

בישראל ובזמן נסיעות בעולם, אתה בוודאי נזהר באופן טבעי מגניבות ומהונאות. אז בוייטנאם אתה צריך להיות אפילו יותר דרוך. למשל, לבדוק את העודף שאתה מקבל.

המנע ממצבים שבהם אתה שבוי

לדוגמא, אם אתה ממין זכר, אז לעתים קרובות ברחוב יגש אליך אלמוני ויציע לך בחורה (שירותי מין). האם אתה באמת רוצנ להגיע למקום מבודד, עם אנשים שאתה לא מכיר ועם הסיכון הברור של גניבה והונאות ?
כנ״ל לגבי סמים. המנע מהאנשים האלו.

ביקורות טובות

מלון שרשום באתר הזמנות ידוע כגון Booking.com, הוא פחות ייטה לבצע הונאה מכיוון שיש ביקורות של לקוחות באתר. המלון רוצה לשמור על ציון גבוה (אבל הונאות יכולות לקרות, למרות זאת). אז השתדל להשתמש בחברות ידועות שיש עליהן ביקורת. למשל במוניות, השתמש ב-Vinasun, בעיר סייגון.

שמור את הקבלות שלך

זה קרה לי שמלון בוייטנאם ״לא מצא את הרישום״ ששלמתי כבר על הלילה הראשון. למזלי, מצאתי את הקבלה.

שאל את המחיר מראש

בכל מקום : במלון, במסעדה, באופנוע-מונית …

בדוק את העודף שלך לאחר שאתה משלם

גם במקומות רשמיים כמו כניסה למוזאון

החדשות הטובות לגבי ההונאות בוייטנאם

הן בדרך-כלל עבור סכומים קטנים ואין אלימות.
חדשות טובות נוספות הוא שהתיירות בוייטנאם מתפתחת ומשתפרת ולך יש סמארטפון שמחובר לאינטרנט, ואתה יכול לברר מראש על מקומות בעיתיים.

החוויה הרעה (הונאה) שעברתי ב- Halong Bay , וייטנאם

הערה: האירוע הזה קרה לי לפני הרבה זמן, בשנת 2010, במהלך הטיול הראשון שלי בוייאטנם. בתקופה ההיא בקושי היה חיבור לאינטרנט בסמארטפונים ואנשים לא קראו וכתבו תגובות על כל מקום כמו היום.
כיום, זה שונה. כל חברה זוכה לדירוג מהמבקרים. על מנת להימנע ממוניטין רע, חברות נמנעות מלבצע הונאות. נגיד שמספר ההונאות פחת או לפחות אתה יכול לקרוא את הביקורות לפני שאתה בוחר חברה.

Halong Bay הוא יעד תיירותי מאד פופולרי בצפון וייטנאם. המקום רשום כמורשת עולמית של Unesco. שטים בים בין צוקים והרים מרשימים.

ישנם טיולים מאורגנים שיוצאים מהבירה Hanoi לעבר היעד התיירותי Halong Bay.
בחרתי טיול מאורגן של יומיים עם לילה במלון על אי (ישנה גם אפשרות של לינה באוניה).
אני מודה, בחרתי בטיול זול. לכל החברות היה מסלול דומה ולא ביררתי כלום מראש. המלון היה מפורט בקטלוג עם תמונות.
בבוקר הראשון נסענו באוטובוס מהאנוי ועד לחוף. אחרי הרבה המתנות חילקו אותנו באוניות שונות. המארגן אסף מאיתנו את הדרכונים. באותה התקופה לא הייתי מודע לנושא הדרכונים ובכל מקרה הנחתי שהבן-אדם עם הדרכונים ילון באותו המקום שלי, אבל לא כך היה.
לאחר יום ארוך של שייט וביקור במערות הגענו לאי שבו היינו אמורים ללון. נתנו לנו לחכות זמן ארוך מאד בתוך אוטובוס לפני שהחל לנסוע לעבר העיר. הגענו למלון בערב, רעבים ועייפים מאד. כשקיבלתי את המפתח למלון, גיליתי להפתעתי בחדר, על אחת המיטות, מזוודה. הם חילקו את האנשים 2 בכל חדר, גם בין אנשים שלא מכירים. כמובן שמעולם לא דובר על חדרים משותפים בסוכנות שבה קניתי הטיול. בקבלה של המלון, הקומוניקציה הייתה קשה. הם טענו שלא מבינים אנגלית ואם אני רוצה חדר לבד, אני צריך לשלם תוספת.
כששאלתי על הדרכון שלי, אמרו שהוא נמצא אצל המארגן שיושן של האוניה שנמצאת כמה מאות קילומטרים מאיפה שהייתי.
הבנתי שגם אם הייתי רוצה לישון במלון אחר, אני לא יכול מכיוון שאין לי את הדרכון. הייתי ״שבוי״ של האנשים האלו. הייתי מאד מעוצבן.
הסיפור נגמר כך : צעדתי בעיר לתחנת המשטרה (לא היה קל למצוא) וצלמתי את הבניין. חזרתי למלון והראתי את הצילום לאנשים הרעים ואז התחלתי לצעוד חזרה לכוון העיר. ניגשו אלי מהמלון ונתנו לי חדר. אז היה לי חדר ללילה אבל הטיול היה הרוס. לא ישנתי בלילה והיום למחרת היה אבוד למרות הנוף המרשים. כן, קבלתי את הדרכון שלי ביום למחרת.
מאוחר יותר חפשתי באינטרנט וגיליתי שישנם רבים שעברו הונאות דומות ב- Halong Bay (אתה יכול לעשות חיפוש בגוגל “halong bay fraud”).

המסקנה שלי לאחר המקרה ב- Halong Bay :

  1. לא להשאיר את הדרכון. הם יכולים לצלם אותו , אם הם רוצים
  2. ברר באינטרנט, בפורומים כמו זה של Tripadvisor. חברות מסוימות ידועות כבעיתיות.

הטרדות בוייטנאם

זה רק מציק טיפה, לא משהו שלא תוכל להתמודד איתו.

על ידי המוכרים ברחוב

היה מוכן. אם אתה תייר אז אתה מאד בולט ברחובות וייטנאם. כאשר תצעד, יפנו אליך כל כמה דקות (או שניות) מוכרים של דוכנים, נהגי קטנועים שירצו לקחת אותך למקום אחר, ספסרי סמים וספסרי זונות.
אם אתה במצב רוח טוב, אתה יכול לענות לכל אחד מהם, אם לא אז נסה להתעלם (זה מאד קשה).

על ידי צוות המלון

צוות הנקיונות רוצה ממך טיפ והם אגרסיבים בגישה.
הם יחכו לך בבוקר מאחורי הדלת כדי להגיד לך שלום. הם ״ישכחו״ לשים בחדרך נייר טואלט או מגבת כדי שתצטרך לבקש ולהכיר אישית את מי שמנקה את חדרך.
הם לפעמים ינקו את החדר למרות ששמת את השלט האדום ״נא לא להפריע״. הם לפעמים יגיעו לנקות את החדר מאוחר אחרי הצהריים בדיוק מתי שאתה חוזר מהיום.
יש להם הרבה טריקים קטנים בשביל לשים עליך לחץ.
זה קרה לי בכל המלונות. לעומת זאת, לא קרה שגנבו ממני משהו בחדר.

עוד על וייטנאם :

  על תאילנד :

עוד דברים :

אם מצאת פרטים לא נכונים בעמוד, כמו למשל מסעדה שסגרה או נהר גדול שעבר מקום, אנא כתוב לי ב- צור קשר.

alienviet